Rövid magyarázat (definíció)
Az „idus” szó a latin „idus” kifejezésből származik, amely a római naptár egyik napját jelöli. A római hónapok közepére vonatkozott, általában a hónap 13. vagy 15. napjára esett.
Eredet (etimológia)
Az „idus” szó eredete a latin nyelvből származik. A római naptárban az idus a hónap közepét jelölte, és különös jelentőséggel bírt, mivel több fontos ünnep és esemény is erre a napra esett. Az idusok eredetileg holdfázisokhoz kapcsolódtak, és az első teliholdat jelölték egy adott hónapban.
Kategória (szakterület, témakör)
Az „idus” szó elsősorban történelmi és naptártani szakterületekhez kapcsolódik. A klasszikus ókor kutatásában, különösen a római történelem és kultúra tanulmányozásában használatos.
Részletesebb magyarázat
A római naptár három fő pont köré szerveződött: Kalendae (a hónap első napja), Nonae (a hónap 5. vagy 7. napja) és Idus (a hónap 13. vagy 15. napja). Az idus általában március, május, július és október hónapokban a 15-ére esett, míg a többi hónapban a 13-ára.
Az idus különös jelentőséggel bírt a római társadalomban. Például Julius Caesart éppen március idusán, azaz március 15-én gyilkolták meg Kr.e. 44-ben, ami a történelem egyik legismertebb eseménye lett.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Hónap közepe
- Középnap
- Holdfázis
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Kalendae (hónap eleje)
- Nonae (hónap eleji napok)
- Vége
Példamondatok
- A rómaiak számára az idus kiemelt jelentőségű volt.
- Március idusa történelmileg híres dátum Julius Caesar meggyilkolása miatt.
- A régi naptárakban gyakran találkozhatunk az idus kifejezéssel.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az „idus” szó főként történelmi és tudományos kontextusban használatos. A klasszikus ókor kutatói, történészek és régészek gyakran találkoznak vele munkájuk során. Köznyelvben ritkábban fordul elő, de irodalmi művekben vagy történelmi regényekben is megjelenhet.
Kapcsolódó szavak
- Kalendae
- Nonae
- Naptár
- Róma
- Történelem