Rövid magyarázat (definíció)
Az ikonosztáz egy vallási tárgy, amely az ortodox és bizánci rítusú keresztény templomokban található. Ez egy fal vagy képernyő, amely ikonokkal és vallási képekkel van díszítve, elválasztva a szentélyt a templomhajótól.
Eredet (etimológia)
Az „ikonosztáz” szó a görög „eikonostasion” szóból ered, amely két részből áll: „eikon” jelentése kép vagy ikon, és „stasis” jelentése állás, helyzet. Az etimológiai gyökerek alapján az ikonosztáz szó szerinti jelentése „ikonok helye”.
Kategória (szakterület, témakör)
Az ikonosztáz elsősorban a teológia és vallástörténet témakörébe tartozik, különösen az ortodox keresztény liturgiában és templomépítészetben betöltött szerepe miatt. Emellett művészettörténeti szempontból is jelentős, mivel gyakran gazdagon díszített művészeti alkotásokat tartalmaz.
Részletesebb magyarázat
Az ikonosztáz általában több sorban elhelyezett ikonokból áll. Az alsó sorban találhatók a királyi ajtók, amelyek központi elemei az ikonosztáznak. Ezeken az ajtókon keresztül lép be a pap a szentélybe. Az ajtók mellett általában Jézus Krisztus és Szűz Mária ikonja található. Felettük az apostolok és más szentek ikonjai helyezkednek el.
Az ikonosztáz nem csupán dekoratív elem; teológiai jelentősége is van. Az ikonok segítenek a híveknek abban, hogy jobban megértsék és átéljék a liturgikus eseményeket. Az ikonok ábrázolása által közvetített üzenetek hozzájárulnak a hívek spirituális fejlődéséhez.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
– Ikonfal
– Képernyő
– Ikonképernyő
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
– Profán fal
– Világi díszítés
Példamondatok
– Az ortodox templom fő látványossága az impozáns ikonosztáz.
– A pap az ikonosztáz mögött készül fel a szertartásra.
– Az újonnan festett ikonokat ünnepélyesen helyezték el az ikonosztázon.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az ikonosztáz kifejezés elsősorban szakmai környezetben használatos, különösen teológiai tanulmányokban, művészettörténeti elemzésekben és építészeti leírásokban. Köznyelvi használata ritkább, inkább speciális kontextusokban fordul elő.
Kapcsolódó szavak
– Liturgia
– Ortodoxia
– Bizánci rítus
– Szentély
– Ikonográfia