Rövid magyarázat (definíció)
Az intertextualitás egy irodalmi és nyelvészeti fogalom, amely azzal foglalkozik, hogy hogyan kapcsolódnak és hatnak egymásra különböző szövegek. Az intertextualitás lényege, hogy egy adott mű értelmezése során figyelembe kell venni más művek hatását és jelenlétét is.
Eredet (etimológia)
Az „intertextualitás” kifejezés a latin „inter” (között) és „textus” (szöveg) szavakból származik. A fogalmat Julia Kristeva bolgár-francia filozófus és irodalomkritikus vezette be az 1960-as években, aki Mikhail Bakhtin orosz nyelvész munkáiból merített inspirációt.
Kategória (szakterület, témakör)
Az intertextualitás elsősorban az irodalomtudomány és a nyelvészet területén használatos fogalom. Emellett alkalmazása kiterjedhet a kulturális tanulmányokra, médiatudományokra és más humán tudományokra is.
Részletesebb magyarázat
Az intertextualitás elmélete szerint egy szöveg soha nem létezik izoláltan; mindig más szövegekkel való kapcsolatában értelmezhető. Ezek a kapcsolatok lehetnek direkt idézetek, utalások, parafrázisok vagy akár rejtett allúziók. Az intertextualitás felismerése segít mélyebben megérteni a művet, mivel feltárja annak szélesebb kulturális és történelmi kontextusát.
Például James Joyce „Ulysses” című regénye tele van utalásokkal Homérosz „Odüsszeia” című eposzára. Ezen utalások felismerése nélkül a regény számos rétege elveszne az olvasó számára. Hasonlóképpen, T.S. Eliot „A puszta ország” című verse is számos irodalmi előzményre hivatkozik, melyek ismerete nélkül a vers teljes értelmezése nehézkes lenne.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Szövegköziség
- Textuális kapcsolat
- Irodalmi utalás
- Allúzió
- Parafrázis
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Izoláció
- Autonómia
- Szigeteltség
- Egyedülállóság
- Függetlenség
Példamondatok
- A regény intertextuális utalásai gazdagítják az olvasói élményt.
- A költő gyakran használ intertextualitást műveiben, hogy mélyebb jelentést adjon verseinek.
- A filmben található intertextuális elemek számos klasszikus mozira utalnak vissza.
- A szerző tudatosan alkalmazott intertextualitást, hogy párbeszédet folytasson korábbi irodalmi művekkel.
- A tanulmány részletesen elemzi az intertextuális kapcsolatokat a kortárs irodalomban.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az intertextualitás fogalma elsősorban szakmai környezetben használatos, különösen az irodalomtudomány és nyelvészet területén. Azonban a köznyelvben is előfordulhat, különösen akkor, ha valaki irodalmi vagy filmes elemzésekről beszél.
Kapcsolódó szavak
- Allúzió
- Citatum
- Irodalomkritika
- Kulturális kontextus
- Műfaji keveredés li >