Rövid magyarázat (definíció)
Az „izotróp” szó olyan anyagokra vagy rendszerekre utal, amelyek fizikai tulajdonságai minden irányban azonosak. Ez azt jelenti, hogy az ilyen anyagok vagy rendszerek viselkedése nem változik az irány függvényében.
Eredet (etimológia)
Az „izotróp” szó a görög „isos” (jelentése: egyenlő) és „tropos” (jelentése: fordulat, irány) szavakból származik. Az etimológiai gyökerek tehát arra utalnak, hogy valami minden irányban egyforma vagy egyenlő.
Kategória (szakterület, témakör)
Az izotrópia fogalma számos tudományterületen előfordul, beleértve a fizikát, kémiát, anyagtudományt és geológiát. Különösen fontos szerepet játszik a kristálytanban és a mechanikában.
Részletesebb magyarázat
Az izotrópia kifejezés különösen gyakran fordul elő a kristálytanban és az anyagtudományban. Egy izotróp anyag tulajdonságai – mint például a hőtágulás, elektromos vezetőképesség vagy optikai tulajdonságok – minden irányban megegyeznek. Például egy üvegdarab izotróp, mert bármilyen irányba is nézzük, ugyanúgy viselkedik.
A mechanikában az izotrópia azt jelenti, hogy egy anyag mechanikai tulajdonságai – mint például a rugalmassági modulusz vagy szakítószilárdság – nem függenek attól, hogy melyik irányban mérjük őket. Ez jelentős különbséget tesz az anizotróp anyagokkal szemben, amelyeknél ezek a tulajdonságok irányfüggőek.
Optikában az izotróp anyagok olyanok, amelyekben a fény terjedési sebessége független annak terjedési irányától. Az ilyen anyagok nem mutatnak kettős törést.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
– Egyenletes
– Egységes
– Homogén
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
– Anizotróp
– Heterogén
– Irányfüggő
Példamondatok
– Az üveg egy tipikus példa egy izotróp anyagra.
– A kristályrács szerkezete lehet izotróp vagy anizotróp is.
– Az alumínium viszonylagos izotrópiája miatt kedvelt választás mérnöki alkalmazásokhoz.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az „izotróp” kifejezést leggyakrabban szakmai környezetben használják, különösen tudományos és mérnöki kontextusban. A köznyelvben ritkábban fordul elő, de bizonyos esetekben ott is használható, például amikor valaki egyszerűen szeretné kifejezni, hogy valami minden irányban egyformán viselkedik.
Kapcsolódó szavak
– Kristálytan
– Anyagtudomány
– Mechanika
– Optika
– Szimmetria