Rövid magyarázat (definíció)
Az acetaldehid egy szerves vegyület, amely az aldehidek csoportjába tartozik. Kémiai képlete CH3CHO, és egy színtelen, gyúlékony folyadék, jellegzetes szaggal. Az acetaldehid fontos intermedier a különböző biokémiai folyamatokban és ipari alkalmazásokban.
Eredet (etimológia)
Az „acetaldehid” szó az „acet-” előtagból és az „aldehid” utótagból áll. Az „acet-” a latin „acetum” szóból származik, amely ecetet jelent, míg az „aldehid” a német „Alkohol dehydriert” kifejezés rövidítéséből ered, ami dehidratált alkoholt jelent.
Kategória (szakterület, témakör)
Az acetaldehid a kémia és a biokémia területéhez tartozik. Szerepe van mind az ipari kémiában, mind pedig az élő szervezetekben zajló anyagcsere-folyamatokban.
Részletesebb magyarázat
Az acetaldehid egy központi szereplő számos biológiai és ipari folyamatban. Az élő szervezetekben például az alkohol lebontásának egyik terméke. Amikor etanolt fogyasztunk, az alkohol-dehidrogenáz enzim átalakítja azt acetaldehiddé, amely később ecetsavvá oxidálódik. Ipari szinten az acetaldehidet különböző vegyi anyagok előállításához használják fel, például ecetsavhoz, parfümökhöz és festékekhez.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
– Etanal
– Etil-aldehid
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
A vegyületek esetében nehéz ellentétes jelentésű szavakat találni, de ha funkcionális csoportokat nézünk:
– Alkohol (például etanol)
Példamondatok
– Az acetaldehid jelenléte a borban kellemetlen ízt okozhat.
– Az emberi máj gyorsan lebontja az alkoholt acetaldehiddé.
– Ipari körülmények között az acetaldehidet gyakran használják oldószerként.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az acetaldehid szakmai körökben leginkább a vegyiparban és a biokémiában kerül szóba. Köznyelvi használata ritka, inkább tudományos kontextusban említik.
Kapcsolódó szavak
– Aldehid
– Etanol
– Ecetsav
– Alkohol-dehidrogenáz
– Oxidáció