Rövid magyarázat (definíció)
Az „agonvonal” kifejezés egy összetett szó, amely az „agon” és a „vonal” szavakból áll. Az agonvonal olyan határvonalat jelöl, amely két különböző területet vagy állapotot választ el egymástól. Gyakran használják metaforikusan is, hogy különböző érdekek vagy nézőpontok közötti határt jelöljön.
Eredet (etimológia)
Az „agonvonal” szó etimológiája az ógörög „agon” szóból ered, ami küzdelmet, versenyt jelent. A „vonal” magyar szó pedig egy egyenes vagy görbe vonalat jelöl, amely két pontot összeköt vagy elválaszt. Az agonvonal tehát eredetileg egy olyan vonalra utalhatott, amely két versengő fél között húzódik.
Kategória (szakterület, témakör)
Az agonvonal kifejezést több szakterületen is használják:
- Filozófia
- Pszichológia
- Irodalom
- Politika
- Társadalomtudományok
Részletesebb magyarázat
Az agonvonal kifejezés sokrétű jelentéssel bír. Filozófiai értelemben az agonvonal a dialektikus folyamatokban betöltött szerepére utalhat, ahol két ellentétes álláspont ütközik egymással. Pszichológiai kontextusban az agonvonal lehet az a belső határ, amelyet egy személynek át kell lépnie ahhoz, hogy fejlődjön vagy megoldjon egy konfliktust.
Irodalomban és politikában az agonvonal gyakran metaforikusan jelenik meg, mint a különböző nézetek vagy érdekcsoportok közötti választóvonal. Társadalomtudományokban pedig az agonvonal lehet a társadalmi rétegek vagy csoportok közötti határ.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Határvonal
- Választóvonal
- Elválasztó vonal
- Különbség vonala
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Egyesítő vonal
- Közös pont
- Kapcsolódási pont
Példamondatok
- A politikai viták során gyakran húzódik egy éles agonvonal a felek között.
- A filozófiai diskurzusokban az igazság keresése gyakran az agonvonallal való szembenézést igényel.
- A pszichoterápiában fontos felismerni a páciensek belső agonvonalait.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az „agonvonal” kifejezést mind szakmai kontextusban, mind pedig a köznyelvi használatban megtaláljuk. Szakmai körökben főként filozófiai és pszichológiai diskurzusokban fordul elő, míg a köznyelvben inkább metaforikus értelemben használják politikai és társadalmi helyzetek leírására.
Kapcsolódó szavak
- Küzdelem
- Verseny
- Dilemma
- Konfliktus
- Határhelyzet li >