Rövid magyarázat (definíció)
Az „akropetális” kifejezés egy botanikai terminus, amely azt jelenti, hogy valami a növény csúcsa felé, azaz a hajtás vagy levél csúcsa irányába fejlődik vagy növekszik. Az akropetális szó jellemzően a növényi hormonok és tápanyagok szállítására utal.
Eredet (etimológia)
Az „akropetális” szó a görög „akros” szóból ered, ami „csúcsot” jelent, és a latin „petalis” szóból, amely „irányuló”-t jelent. Így az akropetális kifejezés szó szerint azt jelenti, hogy „a csúcs felé irányuló”.
Kategória (szakterület, témakör)
Az akropetális kifejezés elsősorban a botanikában és a növényélettanban használatos. Ezen belül is gyakran alkalmazzák a növényi hormonok és tápanyagok mozgásának leírására.
Részletesebb magyarázat
Az akropetális mozgás olyan folyamatokat ír le, amelyek során anyagok (például hormonok vagy tápanyagok) a növény alsó részéből a felső részébe kerülnek. Ez különösen fontos szerepet játszik a növényi fejlődésben és növekedésben. Például az auxin nevű növényi hormon akropetálisan mozog, ami azt jelenti, hogy a gyökerekből felfelé haladva éri el a hajtások csúcsát. Ez az irányított mozgás lehetővé teszi a növény számára, hogy megfelelően reagáljon környezeti ingerekre és optimálisan fejlődjön.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
– Felfelé irányuló
– Csúcs felé haladó
– Apikális irányú
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
– Bazipetális (alap felé irányuló)
– Lefelé irányuló
– Gyökér felé haladó
Példamondatok
– Az auxin hormon akropetális mozgása kulcsfontosságú a növények megfelelő fejlődése szempontjából.
– A tápanyagok akropetálisan szállítódnak a gyökerektől egészen a levelek csúcsáig.
– A kutatók megfigyelték, hogy bizonyos peszticidek is akropetálisan terjednek el a növényekben.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az „akropetális” kifejezést leginkább szakmai kontextusban használják, főként botanikai és agrárkutatások során. Növénybiológusok és agronómusok gyakran alkalmazzák ezt a terminust munkájuk során. Köznyelvben ritkán fordul elő.
Kapcsolódó szavak
– Auxin
– Növényi hormonok
– Tápanyagszállítás
– Növekedési irány
– Botanikai terminológia