Rövid magyarázat (definíció)

Az akromikria egy orvosi kifejezés, amely a végtagok, különösen a kezek és lábak kórosan kis méretét jelenti. Ez az állapot általában genetikai eredetű és gyakran összefügg más rendellenességekkel is.

Eredet (etimológia)

Az „akromikria” szó a görög „akros” (végtag) és „mikros” (kicsi) szavakból származik. Az etimológia alapján tehát az akromikria kifejezés szó szerint „kis végtagokat” jelent.

Kategória (szakterület, témakör)

Az akromikria elsősorban az orvostudomány és a genetika területéhez tartozik. Gyakran tanulmányozzák endokrinológusok, genetikusok és ortopéd szakemberek is.

Részletesebb magyarázat

Az akromikria egy ritka állapot, amelyben a kezek és lábak aránytalanul kisebbek a test többi részéhez képest. Ez az állapot veleszületett lehet, ami azt jelenti, hogy már születéskor jelen van, vagy későbbi életkorban is kialakulhat különböző genetikai vagy hormonális rendellenességek következtében.

Az akromikriát gyakran diagnosztizálják gyermekkorban, amikor a növekedési mintázatok eltérései nyilvánvalóvá válnak. A diagnózis során különféle vizsgálatokat végeznek, beleértve a genetikai teszteket és hormonális vizsgálatokat is. Az állapot kezelése általában összetett és több szakterület együttműködését igényli.

Szinonimák (rokon értelmű szavak)

– Mikro-végtagúság
– Kis végtagok
– Végtagredukció

Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)

– Makromikria
– Nagy végtagok
– Végtagnagyobbodás

Példamondatok

– Az orvos megállapította, hogy a gyermek akromikriában szenved.
– Az akromikriát gyakran más genetikai rendellenességekkel együtt diagnosztizálják.
– A betegek számára speciális ortopéd cipőt készítenek az akromikria kezelésére.

Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)

Az akromikria kifejezést leginkább szakmai környezetben használják, különösen orvosi és genetikai kontextusban. Köznyelvi használata ritka, inkább tudományos cikkekben és orvosi dokumentációkban találkozhatunk vele.

Kapcsolódó szavak

– Genetika
– Endokrinológia
– Ortopédia
– Növekedési rendellenesség
– Hormonális zavar