Rövid magyarázat (definíció)
Az „autogén” szó olyan folyamatokra vagy jelenségekre utal, amelyek önmagukból erednek vagy önmagukat generálják. Az autogén folyamathoz nem szükséges külső beavatkozás; a rendszer saját belső mechanizmusai révén működik.
Eredet (etimológia)
Az „autogén” szó a görög „auto-” előtagból származik, amely jelentése „önmaga”, és a „-gen” utótagból, amely a „genezis” szóból ered, jelentése „születés” vagy „eredet”. Így az autogén szó etimológiailag azt jelenti, hogy „önmagából született” vagy „önmaga által létrehozott”.
Kategória (szakterület, témakör)
Az autogén kifejezés különböző szakterületeken használatos, például pszichológiában, orvostudományban és technikai területeken is. Azonban minden esetben a közös vonás az önállóság és az önszerveződés hangsúlyozása.
Részletesebb magyarázat
Az autogén fogalom különösen fontos a pszichológiában és az orvostudományban. Az autogén tréning például egy olyan relaxációs technika, amelyet J.H. Schultz dolgozott ki. Ez a módszer arra tanítja meg az egyént, hogy saját belső erőforrásait használva érjen el nyugalmi állapotot és csökkentse a stresszt. A technika során az egyén saját testére és érzéseire koncentrál, ezzel elősegítve az autonóm idegrendszer szabályozását.
A technikai területeken az autogén hegesztés egy olyan eljárás, ahol a fémeket saját anyaguk megolvasztásával kapcsolják össze anélkül, hogy külső forrást használnának hozzá. Ez a módszer különösen hasznos akkor, amikor nagy pontosságra van szükség.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Önszabályozó
- Öngeneráló
- Autonóm
- Önindító
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Külső szabályozású
- Külső beavatkozást igénylő
- Heteronóm
- Külső forrásból származó
Példamondatok
- A meditáció egyik formája az autogén tréning, amely segít csökkenteni a stresszt.
- A modern iparban gyakran alkalmaznak autogén hegesztési technikákat.
- A növények gyökérnövekedése sok esetben autogén folyamat.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az autogén kifejezést leggyakrabban szakmai kontextusban használják. A pszichológiai és orvosi szakirodalomban gyakran találkozhatunk vele, különösen a relaxációs technikák leírásánál. Emellett technikai területeken is gyakori a használata, például hegesztési eljárások kapcsán.
Köznyelvi használata ritkább, de előfordulhat olyan kontextusokban is, ahol az önállóságot vagy önszabályozást kívánják hangsúlyozni.
Kapcsolódó szavak
- Autonómia
- Önszerveződés
- Belső erőforrások
- Pszichoszomatikus
- Relaxáció