Mit jelent az agglutináló szó?
Rövid magyarázat (definíció)
Az agglutináló kifejezés olyan nyelvtani jelenséget jelöl, amelyben a szavak különböző elemek, például toldalékok hozzáadásával alakulnak ki. Az ilyen típusú nyelvekben a szavak rögzített sorrendben kapcsolódnak egymáshoz, és minden egyes toldalék egy adott nyelvtani funkciót jelöl.
Eredet (etimológia)
Az „agglutináló” szó a latin „agglutinare” igéből származik, amely azt jelenti, hogy „hozzáragaszt”. Az „ad-” előtag jelentése „hozzá”, míg a „gluten” főnév jelentése „ragasztó”. Így az agglutináló nyelvekben a nyelvtani elemek mintegy „hozzáragasztódnak” az alapformákhoz.
Kategória (szakterület, témakör)
Az agglutináló kifejezés elsősorban a nyelvészet területén használatos. A nyelvtipológia egyik kategóriája, amely a különböző nyelvek szerkezeti jellemzőit vizsgálja.
Részletesebb magyarázat
Az agglutináló nyelvekben a szavak különféle morfémákból (legkisebb jelentéssel bíró egységek) állnak össze. Ezek a morfémák különböző nyelvtani funkciókat töltenek be, például időt, számot vagy esetet jelölnek. Minden egyes morféma önálló jelentéssel bír, és világosan elkülöníthető az alapformától. Az ilyen típusú szerkezet lehetővé teszi a komplex jelentések egyszerű és logikus felépítését.
Például a magyar nyelv is agglutináló: a „háza” szóban „ház” az alapforma, amelyhez az „a” birtokos személyjel ragasztódik hozzá. További toldalékokkal még bonyolultabb formák is létrehozhatók: „házaimban” – itt „-im” többes birtokos személyjel és „-ban” helyhatározó rag kapcsolódik az alapformához.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Ragasztós
- Kapcsoló
- Toldalékoló
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Izoláló
- Flektáló
- Agglomeratív
Példamondatok
- A magyar nyelv agglutináló szerkezete lehetővé teszi a komplex mondatok egyszerű felépítését.
- A finn és a török is jól ismert agglutináló nyelvek.
- Az agglutinálás során minden toldalék egyértelműen meghatározott szerepet tölt be.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az agglutináló kifejezést leginkább szakmai környezetben használják, különösen a nyelvészet és filológia területén. Azonban köznyelvi beszélgetésekben is előfordulhat, amikor valaki a magyar vagy más hasonló szerkezetű nyelvekről beszél.
Kapcsolódó szavak
- Morféma
- Toldalék
- Birtokos személyjel
- Névszóragozás
- Igeragozás