Rövid magyarázat
Az „amphibia” szó a kétéltűeket jelöli, amelyek olyan gerinces állatok, amelyek életük egy részét vízben, másik részét szárazföldön töltik. Ezek az állatok képesek mindkét környezetben létezni és alkalmazkodni.
Eredet (etimológia)
Az „amphibia” szó a görög „amphi-” előtagból származik, amely jelentése „kettős”, valamint a „bios” szóból, amely jelentése „élet”. Tehát az „amphibia” kifejezés szó szerint „kettős életet élőt” jelent. Az elnevezés arra utal, hogy ezek az állatok életük során mind vízi, mind szárazföldi környezetben élnek.
Kategória (szakterület, témakör)
Az „amphibia” szót leggyakrabban a biológia és zoológia területén használják. Különösen a herpetológia (hüllőkkel és kétéltűekkel foglalkozó tudományág) foglalkozik mélyrehatóan ezen állatcsoport tanulmányozásával.
Részletesebb magyarázat
A kétéltűek különleges csoportját alkotják az állatvilágnak. Ide tartoznak például a békák, gőték és szalamandrák. Ezek az állatok általában vízben kezdik életüket lárvaként (például ebihalként), majd átalakuláson mennek keresztül (metamorfózis), hogy felnőttként szárazföldi életmódot folytassanak. A kétéltűek bőre általában nedves és nyálkás, mivel szükséges számukra a bőrön keresztüli légzéshez. Ezért is találhatók meg leggyakrabban nedves környezetben vagy víz közelében.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Kétéltű
- Kettős életmódú állat
- Amfibikus lény
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Szárazföldi állat
- Vízi állat
- Egylaki lény
Példamondatok
- A béka egy tipikus amphibia, amely élete első részét vízben tölti.
- A kétéltűek közé tartozó gőték képesek mind vízben, mind szárazföldön élni.
- A herpetológusok sok időt töltenek az amphibia fajok viselkedésének tanulmányozásával.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az „amphibia” kifejezést elsősorban tudományos kontextusban használják, különösen biológiai és zoológiai tanulmányokban. Azonban köznyelvben is előfordulhat, főleg akkor, ha valaki specifikusabban szeretne hivatkozni a kétéltűekre.
Kapcsolódó szavak
- Herpetológia
- Békák
- Gőték
- Szalamandrák
- Lárvaállapot
- Metamorfózis