Rövid magyarázat (definíció)

Az autokinézis egy vizuális illúzió, amely során egy fix pontnak tűnő fényforrás mozgásban lévőnek látszik, miközben valójában statikus. Ez a jelenség általában sötét környezetben figyelhető meg, ahol nincs más referencia pont.

Eredet (etimológia)

Az „autokinézis” szó a görög nyelvből származik, ahol az „auto-” előtag önmagát jelent, míg a „-kinézis” mozgást. Így az autokinézis szó szerinti fordításban „önmozgást” jelent.

Kategória (szakterület, témakör)

Az autokinézis elsősorban a pszichológia és az optika területén tanulmányozott jelenség. A pszichológusok és látáskutatók gyakran vizsgálják annak érdekében, hogy jobban megértsék az emberi észlelés mechanizmusait.

Részletesebb magyarázat

Az autokinézis jelensége akkor következik be, amikor egy személy sötét környezetben egyetlen fényforrást figyel meg hosszabb ideig. Az emberi szem és agy hajlamos arra, hogy a látómezőben lévő fix pontokat mozgásban lévőnek érzékelje, különösen akkor, ha nincsenek más tárgyak vagy pontok a látómezőben, amelyekhez viszonyítani lehetne. Ennek oka lehet az apró szemmozgások és az agy azon törekvése, hogy értelmet adjon az érzékelt információknak.

Szinonimák (rokon értelmű szavak)

– Vizuális illúzió
– Optikai csalódás
– Mozgásérzékelési illúzió

Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)

– Statikus látvány
– Fixált kép
– Mozdulatlan tárgy

Példamondatok

– A pilóták gyakran tapasztalhatják az autokinézist éjszakai repülés során.
– Az autokinézis hatása miatt a csillagászok néha úgy érzik, mintha a csillagok mozognának.
– Egy sötét szobában egyetlen gyertyaláng is kiválthatja az autokinézis jelenségét.

Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)

Az autokinézis kifejezést leginkább szakmai környezetben használják, különösen pszichológiai kutatások és optikai vizsgálatok során. Azonban köznyelvi használata is előfordulhat olyan helyzetekben, amikor valaki egyszerűen leírja ezt a különös vizuális élményt.

Kapcsolódó szavak

– Percepció
– Illúzió
– Észlelés
– Szemmozgás
– Referencia pont