Rövid magyarázat (definíció)

Az akmeizmus egy irodalmi mozgalom, amely a 20. század elején alakult ki Oroszországban. Az akmeisták célja az volt, hogy visszatérjenek a tiszta, konkrét és érzéki nyelvhasználathoz, elutasítva a szimbolizmus homályos és absztrakt kifejezésmódját.

Eredet (etimológia)

Az „akmeizmus” szó a görög „akmé” szóból ered, amely csúcsot vagy tetőpontot jelent. Ez a név arra utal, hogy az akmeisták a költészet csúcsát kívánták elérni azáltal, hogy tiszta és közvetlen nyelvet használnak.

Kategória (szakterület, témakör)

Az akmeizmus az irodalom és költészet területére tartozik. Különösen jelentős szerepet játszott az orosz irodalomban, de hatása más irodalmi hagyományokban is érezhető.

Részletesebb magyarázat

Az akmeizmus mozgalma az 1910-es években alakult ki Oroszországban, elsősorban Szentpéterváron. Az akmeisták közé tartozott többek között Oszip Mandelstam, Anna Ahmatova és Nikolaj Gumiljov. Az akmeizmus elutasította a szimbolizmus bonyolult metaforáit és miszticizmusát, helyette a valóság konkrét ábrázolására törekedett.

Az akmeisták szerint a költészetnek világosnak és érthetőnek kell lennie. Hangsúlyozták az emberi tapasztalatok közvetlen ábrázolását és a hétköznapi élet apró részleteinek fontosságát. Ezzel szemben álltak a szimbolista költők által használt bonyolult képekkel és szimbólumokkal.

A mozgalom gyakran hivatkozott az antikvitásra és az ókori görög kultúrára mint inspirációs forrásra. Az akmeisták számára fontos volt a formai tökéletesség és az esztétikai értékek hangsúlyozása.

Szinonimák (rokon értelmű szavak)

– Konkretizmus
– Realizmus
– Tárgyias költészet

Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)

– Szimbolizmus
– Absztrakció
– Miszticizmus

Példamondatok

  • Az akmeizmus hívei úgy vélték, hogy a költészetnek vissza kell térnie a konkrét valósághoz.
  • Anna Ahmatova versei kiváló példái az akmeista költészetnek.
  • A szimbolizmussal ellentétben az akmeizmus világos és érthető nyelvezetet használ.

Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)

Az „akmeizmus” kifejezést elsősorban irodalomtudományi kontextusban használják. A szakirodalomban gyakran találkozhatunk vele, amikor 20. századi orosz költészetről van szó. A köznyelvben ritkábban fordul elő ez a terminus.

Kapcsolódó szavak

  • Költészet
  • Irodalom
  • Szimbolizmus
  • Modernizmus
  • Orosz irodalom