Rövid magyarázat (definíció)
Az „aurora” szó egy természeti jelenséget ír le, melyet magyarul sarki fénynek nevezünk. Ez a látványos fényjelenség az éjszakai égbolton jelenik meg, főként a föld mágneses pólusai közelében. Az aurora borealis az északi, míg az aurora australis a déli féltekén figyelhető meg.
Eredet (etimológia)
Az „aurora” szó latin eredetű, amelynek jelentése „hajnal”. Az ókori római mitológiában Aurora volt a hajnal istennője, aki minden reggel elhozta a napfényt. A kifejezés átvétele a természeti jelenségre valószínűleg annak köszönhető, hogy az aurora fényei gyakran hasonlítanak a hajnal színeihez.
Kategória (szakterület, témakör)
Az „aurora” szót leggyakrabban az asztrofizika és meteorológia területén használják. Emellett gyakran előfordul természettudományos ismeretterjesztő anyagokban és irodalmi művekben is.
Részletesebb magyarázat
Az aurora egy olyan fényjelenség, amely akkor keletkezik, amikor a Napból érkező töltött részecskék (főként protonok és elektronok) ütköznek a Föld atmoszférájában található gázmolekulákkal. Ezek az ütközések gerjesztik a gázmolekulákat, amelyek aztán fényt bocsátanak ki, miközben visszatérnek alapállapotukba. Az aurora különböző színei attól függnek, hogy melyik típusú gázmolekula gerjesztett állapotba kerül: például az oxigén zöld vagy vörös fényt bocsát ki, míg a nitrogén kék vagy lila árnyalatokat produkálhat.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
– Sarki fény
– Északi fény (aurora borealis)
– Déli fény (aurora australis)
– Poláris fény
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
Mivel az aurora egy specifikus természeti jelenség neve, nincs közvetlen ellentétes jelentésű szava. Azonban általánosan véve olyan fogalmakat említhetünk ellenpontként, mint:
– Sötétség
– Árnyék
Példamondatok
– Az éjszakai égbolton gyönyörű aurorát figyelhettünk meg.
– Az aurora borealis látványa lenyűgözte az egész expedíciót.
– A tudósok folyamatosan vizsgálják az aurorák kialakulásának mechanizmusát.
– A déli féltekén élők ritkábban láthatnak aurora australist.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az „aurora” szó leginkább szakmai környezetben fordul elő, például tudományos cikkekben és kutatási jelentésekben. Ugyanakkor köznyelvi használata is elterjedt, különösen azokban a régiókban, ahol gyakori ez a természeti jelenség. Emellett irodalmi alkotásokban is gyakran találkozhatunk vele metaforaként vagy hangulatfestő elemként.
Kapcsolódó szavak
– Magnetoszféra
– Napkitörés
– Ionizáció
– Elektromágneses spektrum
– Geomágneses vihar