Rövid magyarázat (definíció)

Az „abbreviál” szó jelentése rövidíteni vagy lerövidíteni. Ezt a kifejezést általában szövegek, szavak vagy kifejezések rövidítésére használják, hogy azok könnyebben kezelhetők és gyorsabban olvashatók legyenek.

Eredet (etimológia)

Az „abbreviál” szó a latin „abbreviare” igéből származik, amely az „ad-” (hozzá) és „breviare” (rövidíteni) szavak összetételéből ered. A latin gyökerek arra utalnak, hogy a fogalom már az ókori Róma idején is létezett, és azóta is folyamatosan használatban van különböző nyelvekben és kultúrákban.

Kategória (szakterület, témakör)

Az „abbreviál” szó főként a nyelvészet és a dokumentációs tudományok területén használatos. Emellett gyakran találkozhatunk vele az informatikában, ahol a programozási nyelvekben és adatbázisokban használt rövidítések fontos szerepet játszanak.

Részletesebb magyarázat

Az abbreviálás során egy hosszabb szót vagy kifejezést rövidebb formára alakítanak át. Ez történhet betűszóval (pl. NATO – North Atlantic Treaty Organization), mozaikszóval (pl. ASAP – As Soon As Possible), vagy egyszerűen csak egy szó lerövidítésével (pl. prof. – professzor). Az abbreviálás célja gyakran az, hogy helyet takarítson meg, időt spóroljon vagy megkönnyítse a kommunikációt.

Szinonimák (rokon értelmű szavak)

– Rövidíteni
– Lerövidíteni
– Kivonatolni
– Kompaktálni

Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)

– Meghosszabbítani
– Kibővíteni
– Kiterjeszteni

Példamondatok

  • A tudományos cikkekben gyakran abbreviálnak bizonyos kifejezéseket.
  • Mielőtt elküldte volna az e-mailt, abbreviálta a hosszú mondatokat.
  • A programozók gyakran használnak abbreviált változatokat a változók nevéhez.

Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)

Az abbreviálás széles körben elterjedt mind szakmai, mind köznyelvi kontextusban. Az orvosi szakirodalomban például gyakran találkozunk rövidítésekkel, mint pl. „BP” (blood pressure – vérnyomás). Az üzleti életben is gyakoriak az abbreviációk, mint pl. „CEO” (Chief Executive Officer – vezérigazgató). A köznyelvben pedig olyan mindennapi rövidítéseket használunk, mint pl. „TV” (televízió) vagy „info” (információ).

Kapcsolódó szavak

– Betűszó
– Mozaikszó
– Rövidítés
– Szóalak