Rövid magyarázat (definíció)
Az „abszolutisztikus” kifejezés egy melléknév, amely az abszolút hatalomra, illetve az abszolutizmusra utal. Az abszolutizmus olyan politikai rendszer, ahol a hatalom egyetlen személy vagy csoport kezében összpontosul, és nincs vagy csak korlátozottan van jelen a hatalommegosztás.
Eredet (etimológia)
Az „abszolutisztikus” szó a latin „absolutus” szóból származik, amelynek jelentése „teljes”, „korlátlan”. A latin szó a „absolvere” igéből ered, ami azt jelenti, hogy „felszabadítani”, „feloldani”. Az „-isztikus” végződés pedig a görög „-ιστικός” (-istikos) végződésből származik, amely mellékneveket képez.
Kategória (szakterület, témakör)
Az „abszolutisztikus” kifejezés elsősorban a politikatudomány és történelem területén használatos. Ezen kívül filozófiai és társadalomtudományi kontextusban is előfordulhat.
Részletesebb magyarázat
Az abszolutisztikus rendszerekben a hatalom gyakorlója általában egy monarcha vagy diktátor, aki központosított irányítást gyakorol minden kormányzati szektor felett. Az ilyen rendszerekben jellemzően hiányzik a demokratikus ellenőrzés és kiegyensúlyozottság. Az abszolutisztikus kormányzás során az uralkodó gyakran korlátlan hatalmat élvez, és döntéseit nem korlátozza sem törvényhozói testület, sem bíróságok.
A történelem során számos példa található abszolutisztikus rendszerekre. Például XIV. Lajos francia király híres mondása: „L’État, c’est moi” („Az állam én vagyok”) jól illusztrálja az abszolút monarchia lényegét. Az ilyen rendszerek általában centralizáltak és autoritáriusak voltak.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Abszolút
- Autoritárius
- Diktatórikus
- Korlátlan hatalmú
- Centralizált
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Demokratikus
- Liberális
- Korlátozott hatalmú
- Decentralizált
- Köztársasági
Példamondatok
- A középkori Európában több ország is abszolutisztikus uralom alatt állt.
- A modern demokráciák élesen szemben állnak az abszolutisztikus rendszerekkel.
- A történelmi tanulmányok során sokat tanulhatunk az abszolutisztikus kormányzás előnyeiről és hátrányairól.
- A diktátor abszolutisztikus módszerekkel irányította az országot.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „abszolutisztikus” kifejezést leggyakrabban szakmai körökben használják, különösen politikatudományi és történelmi kontextusban. Ugyanakkor köznyelvi használatban is előfordulhat, amikor valaki egy központosított és autoritárius rendszert kíván leírni.
Kapcsolódó szavak
- Abszolút monarchia
- Diktatúra
- Autokrácia
- Központosítás
- Totalitarizmus