Rövid magyarázat
Az achilles-ín a test egyik legfontosabb inaként ismert, amely a sarokcsontot köti össze a lábszár izmaival. Ez az ín kulcsfontosságú szerepet játszik a járásban, futásban és ugrásban.
Eredet (etimológia)
Az „achilles-ín” kifejezés eredete az ókori görög mitológiához nyúlik vissza. Az elnevezés Achillesz, a híres trójai háborús hős nevéből származik. A legenda szerint Achillesz sebezhetetlen volt, kivéve egyetlen ponton: az ínánál, ahol anyja, Thetis tartotta őt, amikor megmártóztatta a Sztüx folyó vizében, hogy sebezhetetlenné tegye.
Kategória
Az achilles-ín szó elsősorban az anatómia és orvostudomány területén használatos. Az anatómiai szaknyelv része, de gyakran találkozhatunk vele sportolói körökben is.
Részletesebb magyarázat
Az achilles-ín az emberi test legerősebb ina, amely a vádli izmait (gastrocnemius és soleus) köti össze a sarokcsonttal (calcaneus). Az ín alapvető funkciója, hogy lehetővé tegye a sarok emelését és ezzel együtt a lábujjhegyen való állást. Ezáltal kulcsszerepet játszik mindenféle mozgásban, ami járással vagy futással kapcsolatos. Sérülései gyakoriak sportolók körében és komoly fájdalommal járnak.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Sarokín
- Calcaneus-ín
- Sarokkötél
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Achillesz-sarok (a sérülékenység jelképe)
Példamondatok
- A futballista súlyos achilles-ín sérülést szenvedett.
- A hosszútávfutóknál különösen fontos az achilles-ín megfelelő nyújtása.
- A rehabilitáció során nagy figyelmet kell fordítani az achilles-ín erősítésére.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az „achilles-ín” kifejezést leggyakrabban anatómiai és orvosi kontextusban használják, de gyakran előfordul sportolói körökben is. Például egy edző vagy fizioterapeuta rendszeresen beszélhet az achilles-ín fontosságáról és védelméről. A köznyelvben is elterjedt lehet olyan kifejezések formájában, mint „Achilles-sarka”, amely valaki gyenge pontjára utal.
Kapcsolódó szavak
- Ínszalag
- Sarokcsont
- Gastrocnemius izom
- Soleus izom
- Tendinitis (íngyulladás)