Rövid magyarázat (definíció)

Az „adduktor” egy olyan izomcsoportot jelöl, amelynek elsődleges funkciója a végtagok test középvonalához történő közelítése. Az adduktor izmok különösen fontosak a comb és a kar mozgásában, mivel segítenek a végtagok stabilizálásában és irányításában.

Eredet (etimológia)

Az „adduktor” szó a latin „adducere” igéből származik, amelynek jelentése „hozzávezetni” vagy „közelíteni”. Az „ad-” előtag jelentése „hozzá”, míg a „ducere” jelentése „vezetni”. Tehát az adduktor szó szerinti fordítása: „hozzávezető”.

Kategória (szakterület, témakör)

Az adduktor kifejezés elsősorban az anatómia és az orvostudomány területén használatos. Az izomcsoportok, különösen a vázizomzat működésének tanulmányozása során gyakran találkozunk ezzel a fogalommal.

Részletesebb magyarázat

Az adduktor izmok szerepe rendkívül fontos az emberi test mozgásának és stabilitásának fenntartásában. A comb belső oldalán található legjelentősebb adduktor izmok közé tartozik az adductor longus, adductor brevis és adductor magnus. Ezek az izmok felelősek azért, hogy a lábakat egymás felé közelítsék, ami nélkülözhetetlen például járás, futás vagy kerékpározás közben.

Az adduktor izmok működése nem korlátozódik csupán a végtagok közelítésére; ezek az izmok hozzájárulnak a testtartás fenntartásához is. Például amikor állunk vagy ülünk, az adduktor izmok segítenek abban, hogy ne dőljünk el oldalra.

Szinonimák (rokon értelmű szavak)

– Közelítő izom
– Addukáló izom
– Hozzávezető izom

Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)

– Abduktor
– Távolító izom

Példamondatok

  • A futók gyakran nyújtják az adduktor izmaikat edzés előtt.
  • A comb belső részén található adduktor izmok sérülése fájdalmas lehet.
  • Az orvos megvizsgálta az adduktort, hogy kizárja az esetleges sérülést.

Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)

A „adduktor” kifejezést leggyakrabban szakmai környezetben használják, különösen az orvostudományban, fizioterápiában és sporttudományban. Az anatómiai tanulmányok során is gyakran találkozhatunk vele. Köznyelvben ritkábban fordul elő, inkább szakemberek használják pontos leírásokra.

Kapcsolódó szavak

  • Anatómia
  • Izomcsoport
  • Vázizomzat
  • Fizioterápia
  • Biomechanika