Rövid magyarázat (definíció)
Az „adoma” szó jelentése rövid, szellemes, humoros történet vagy anekdota, amely gyakran tanulságos vagy ironikus csattanóval zárul. Az adomák általában szájhagyomány útján terjednek, és céljuk a hallgatóság szórakoztatása vagy tanítása.
Eredet (etimológia)
Az „adoma” szó eredete a latin „ad hominem” kifejezésre vezethető vissza, amely szó szerint azt jelenti: „az emberhez”. Az idők folyamán a kifejezés átalakult és leegyszerűsödött, míg végül a magyar nyelvben az adoma formát öltötte. Az eredeti jelentés is némiképp módosult, így ma már nemcsak személyes támadásra utal, hanem inkább humoros, tanulságos történetekre.
Kategória (szakterület, témakör)
Az adomák elsősorban az irodalom és a folklór területéhez tartoznak. Gyakran találkozunk velük népmesékben, anekdotákban és különböző kulturális hagyományokban. Emellett az oktatásban és a retorikában is használatosak mint szemléltető eszközök.
Részletesebb magyarázat
Az adomák rövid történetek, amelyek célja a hallgatóság szórakoztatása vagy egy adott helyzet, karakter jellemzése. Az adomák gyakran tartalmaznak egy váratlan fordulatot vagy csattanót, amely meglepi a hallgatót és elgondolkodtatja. Ezek a történetek sokszor valós eseményeken alapulnak, de lehetnek teljesen kitaláltak is.
Az adomák szerkezete egyszerű: általában van egy bevezetés, amely bemutatja a szereplőket és a helyzetet; egy középső rész, ahol kibontakozik a cselekmény; és egy befejezés, amelyben megtörténik a csattanó. Az adomák gyakran humorosak, de lehetnek tanulságosak vagy ironikusak is.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Anekdota
- Történet
- Mese
- Humoros sztori
- Tréfás elbeszélés
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Tény
- Valós esemény
- Komoly történet
- Dokumentum
- Tudományos beszámoló
Példamondatok
- A nagypapa mindig mesél nekünk egy-egy régi adomát vacsora után.
- A könyv tele van humoros adomákkal és anekdotákkal.
- Egy jó adoma mindig feldobja a társaság hangulatát.
- A tanár egy régi görög filozófusról szóló adomával kezdte az órát.
- A politikus beszédében több adomát is felhasznált, hogy közelebb hozza magát a hallgatósághoz.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az adomák használata széles körben elterjedt mind szakmai, mind köznyelvi kontextusban. Az irodalomban gyakran találkozunk velük novellákban és regényekben. A néprajzban az adomák fontos szerepet játszanak a kulturális örökség megőrzésében. Az oktatásban szemléltető eszközként szolgálnak különböző témák megértetéséhez.
A köznyelvben az emberek gyakran mesélnek egymásnak adomákat baráti összejöveteleken vagy családi eseményeken. A politikusok és előadók is gyakran használnak adomákat beszédeikben, hogy könnyebben megnyerjék hallgatóságukat.
Kapcsolódó szavak
- Anekdota
- Mese
- Néprajz
- Irodalom
- Humor
- Történetmondás