Rövid magyarázat (definíció)
Az „aforisztikus” szó olyan megfogalmazásra utal, amely rövid, tömör és találó mondatokban fejezi ki a gondolatokat. Az ilyen típusú kifejezések gyakran bölcsességet vagy általános igazságokat tartalmaznak, melyek könnyen megjegyezhetők és idézhetők.
Eredet (etimológia)
Az „aforisztikus” kifejezés a görög „aphorismos” szóból származik, amely eredetileg „meghatározás” vagy „határozott kijelentés” jelentéssel bírt. A görög „apo-” előtag jelentése „el-„, míg a „-horizein” gyökér jelentése „határolni”. Így az „aphorismos” szó szerinti fordítása „elhatárolás” vagy „meghatározás”.
Kategória (szakterület, témakör)
Az aforisztikus stílus leginkább az irodalom, filozófia és retorika területén fordul elő. Gyakran találkozunk vele esszékben, versekben, valamint híres gondolkodók és írók műveiben.
Részletesebb magyarázat
Az aforisztikus megfogalmazások lényege abban rejlik, hogy röviden és tömören közvetítenek mélyebb értelmű gondolatokat. Ezek a mondatok gyakran paradoxonokkal vagy metaforákkal dolgoznak, hogy egy-egy igazságot vagy bölcsességet hangsúlyozzanak. Például Friedrich Nietzsche híres aforizmája: „Ami nem öl meg, az megerősít”. Itt egy egyszerű mondatba sűríti az élet egyik nagy igazságát.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Bölcsesség
- Maxima
- Idézet
- Epigramma
- Sentencia
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Terjengős
- Bőbeszédű
- Szerteágazó
- Részletező
- Körülményes
Példamondatok
- „Az élet rövid, a művészet örök.” – Ez egy klasszikus aforisztikus kijelentés.
- „A türelem rózsát terem.” – Egy másik példa az aforisztikus stílusra.
- „Kevesebb néha több.” – Ez is egy aforizma.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az aforisztikus kifejezések széles körben használatosak mind szakmai, mind köznyelvi kontextusban. Az irodalomban és filozófiában különösen gyakoriak, de előfordulnak a mindennapi beszélgetésekben is. Gyakran idézik őket beszédekben, esszékben és cikkekben is.
Kapcsolódó szavak
- Aforizma
- Bölcsességmondás
- Epigramma
- Maxima
- Sentencia