Rövid magyarázat (definíció)
Az „Agamemnón” egy görög mitológiai alak neve, aki Mükéné királya volt és a trójai háború egyik főszereplője. Az ókori irodalomban Agamemnón gyakran a hősiesség és a tragikus sors szimbólumaként jelenik meg.
Eredet (etimológia)
Az „Agamemnón” név eredete az ógörög nyelvből származik, ahol az „Ἀγαμέμνων” (Agamémnōn) formában írták. A név jelentése valószínűleg „kitartó” vagy „állhatatos”, ami jól illeszkedik Agamemnón karakteréhez, aki rendíthetetlenül vezette a görög seregeket Trója ellen.
Kategória (szakterület, témakör)
Az „Agamemnón” kifejezés elsősorban a mitológia és az irodalom területén használatos. Története Homérosz eposzaiban, különösen az „Iliászban” kerül előtérbe, de más ókori görög művekben is gyakran említik.
Részletesebb magyarázat
Agamemnón Mükéné királya volt és Atreusz fia. Testvérével, Menelaosszal együtt vezette a görög seregeket Trója ellen, hogy visszaszerezzék Menelaosz feleségét, Helenét. Az „Iliász” szerint Agamemnón volt a görög sereg főparancsnoka, aki sokszor konfliktusba került Akhilleusszal, a legkiválóbb harcossal. Agamemnón történetének tragikus vonulata hazatéréséhez kapcsolódik: felesége, Klütaimnésztra és annak szeretője, Aigiszthosz meggyilkolták őt bosszúból lánya, Iphigeneia feláldozásáért.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
– Mükéné királya
– Görög parancsnok
– Trójai háború hőse
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
– Trójai vezető
– Ellenség
– Hektor
Példamondatok
- Agamemnón volt az egyik legfontosabb figura a trójai háborúban.
- A görög mitológia szerint Agamemnón áldozata elkerülhetetlen volt.
- Homérosz műveiben Agamemnón alakja rendkívül komplex és tragikus.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az „Agamemnón” szó leggyakrabban irodalmi és történelmi kontextusban fordul elő. Az iskolai tananyag részeként találkozhatunk vele történelemórán vagy irodalomórán, különösen az ókori görög kultúrát tárgyaló részekben. Emellett számos művészeti alkotásban is megjelenik, például drámákban és operákban.
Kapcsolódó szavak
- Iliász
- Akhilleusz
- Klütaimnésztra
- Iphigeneia
- Mükéné
- Trójai háború