Rövid magyarázat (definíció)

Az „agg” szó a magyar nyelvben az idős, öreg személyekre utal. Az „agg” kifejezés tehát olyan emberekre vonatkozik, akik már hosszú életet éltek meg, és ennek következtében tapasztaltak és bölcsek.

Eredet (etimológia)

Az „agg” szó eredete a magyar nyelv történetének korai szakaszára vezethető vissza. A szó gyökere a finnugor nyelvekben található meg, ahol hasonló jelentéssel bírt. Az idő múlásával az „agg” szó jelentése nem változott jelentősen, továbbra is az idős korra és a vele járó bölcsességre utal.

Kategória (szakterület, témakör)

Az „agg” szó leginkább a nyelvtudomány, etimológia és szociológia területén használatos. Emellett gyakran előfordul irodalmi művekben és a mindennapi köznyelvben is.

Részletesebb magyarázat

Az „agg” szóval többnyire tiszteletet fejezünk ki az idősebb generáció iránt. Az idős emberek tapasztalatait és élettörténeteit értékesnek tartjuk, így az „agg” kifejezés pozitív konnotációval bír. Az idősek gyakran szerepelnek mesékben, legendákban mint bölcs tanítók vagy tanácsadók.

Szinonimák (rokon értelmű szavak)

– Idős
– Öreg
– Vének
– Koros
– Élemedett

Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)

– Fiatal
– Ifjú
– Gyermek
– Serdülő

Példamondatok

  • A faluban mindenki tisztelettel tekintett az agg bölcsre.
  • Nagyapám már agg ember volt, de még mindig tele volt energiával.
  • Az agg asszony meséi mindig lenyűgözték a gyerekeket.

Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)

Az „agg” szó használata széles körben elterjedt mind a szakmai, mind a köznyelvi kommunikációban. A szociológiai tanulmányokban gyakran találkozunk vele, amikor az időskorral kapcsolatos témákat tárgyalják. Emellett irodalmi művekben is gyakran előfordul, különösen akkor, ha egy karaktert szeretnének bölcsnek és tapasztaltnak ábrázolni.

Kapcsolódó szavak

– Bölcsesség
– Tapasztalat
– Életút
– Generációk
– Tisztelet