Rövid magyarázat (definíció)
Az „aggastyán” szó egy idős, gyakran nagyon idős férfit jelent, aki már életének utolsó szakaszában jár. Az aggastyán kifejezés általában tiszteletet és megbecsülést sugall az idősebb kor iránt.
Eredet (etimológia)
Az „aggastyán” szó magyar eredetű, és a „agg” szóból származik, amely régi magyar nyelven az öregedésre utalt. Az „-astyán” toldalék valószínűleg a latin „senex” (öreg) szóval rokonítható, habár közvetlen latin hatás nem bizonyított. A szó használata a középkori magyar nyelvben is fellelhető.
Kategória (szakterület, témakör)
Az „aggastyán” szó elsősorban a nyelvészet és az etimológia területén érdekes, de széles körben használatos az irodalomban, történettudományban, valamint a társadalomtudományokban is.
Részletesebb magyarázat
Az „aggastyán” kifejezés nem csupán az életkorra utal, hanem egyfajta bölcsességet és élettapasztalatot is hordoz magában. Az aggastyánok gyakran tekintélyes szerepet töltenek be a közösségükben mint tanácsadók vagy mentorok. Ezen kívül az aggastyán szót gyakran használják irodalmi művekben, hogy hangsúlyozzák egy karakter bölcsességét és hosszú életét.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Vének
- Idősek
- Matuzsálemek
- Bölcsek
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Fiatalok
- Ifjak
- Kamaszok
- Gyermekek
Példamondatok
- A faluban mindenki tisztelte az aggastyánt bölcsessége miatt.
- A történelemkönyvekben sok híres aggastyán neve maradt fenn.
- A család legidősebb tagja, az aggastyán mindig tanácsot adott a fiatalabb generációknak.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az „aggastyán” szó mind szakmai, mind köznyelvi használatban előfordul. Szakmai kontextusban például történelmi vagy irodalmi elemzések során találkozhatunk vele. Köznyelvben pedig főként tisztelet kifejezésére használják idősebb emberek iránt.
Kapcsolódó szavak
- Bölcsesség
- Tisztelet
- Élettapasztalat
- Múltidézés
- Közösségvezető