Rövid magyarázat (definíció)
Az agglomeráció olyan földrajzi és gazdasági egység, amely egy nagyvárost és annak közvetlen környezetét foglalja magában. E terület lakói szoros kapcsolatban állnak a központi várossal, például munkahelyek, szolgáltatások vagy oktatás révén.
Eredet (etimológia)
Az „agglomeráció” szó a latin „agglomerare” igéből származik, ami azt jelenti, hogy „együtt csoportosítani” vagy „összegyűjteni”. Az előtag az „ad-” előképzőből ered, ami „hozzá” jelentésű, míg a „glomerare” szó jelentése „gömbölyíteni”, „halmozni”.
Kategória (szakterület, témakör)
Az agglomeráció fogalma elsősorban a földrajz és a városfejlesztés területén használatos. Emellett közgazdasági és szociológiai kontextusban is gyakran előfordul.
Részletesebb magyarázat
Az agglomerációk kialakulása több tényezőnek köszönhető. A nagyvárosok vonzereje miatt sok ember költözik a városok környékére, ahol olcsóbbak az ingatlanok, de még mindig könnyen elérhetők a városi szolgáltatások és munkahelyek. Az ilyen területeken gyakoriak az ingázók, akik naponta utaznak be a központi városba dolgozni vagy tanulni.
Az agglomerációk gazdasági és társadalmi jelentősége is kiemelkedő. Gazdaságilag ezek a területek dinamikus növekedést mutatnak, mivel számos vállalkozás települ ide a kedvezőbb ingatlanárak és az adókedvezmények miatt. Társadalmilag pedig változatos lakosságot vonzanak, ami kulturális sokszínűséget eredményez.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Elővárosi övezet
- Peremváros
- Metropolisz övezet
- Külső kerület
- Urbanizált térség
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Vidék
- Falusi terület
- Rurális térség
Példamondatok
- A budapesti agglomerációban élők naponta több órát töltenek ingázással.
- A városvezetés új fejlesztési terveket készített az agglomeráció számára.
- A gazdasági növekedés különösen erős az agglomerációs zónákban.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az „agglomeráció” kifejezést gyakran használják szakmai körökben, különösen urbanisztikai és földrajzi tanulmányokban. Ugyanakkor a köznyelvben is elterjedt, különösen azok között, akik nagyvárosok környékén élnek vagy dolgoznak.
Kapcsolódó szavak
- Urbanizáció
- Migráció
- Társadalmi mobilitás
- Ingatlanpiac
- Közlekedési hálózat