Rövid magyarázat (definíció)
Az „altruisztikus” szó olyan viselkedést vagy hozzáállást jelöl, amely mások jólétének előmozdítására irányul, gyakran saját érdekek háttérbe szorításával. Az altruisztikus cselekedetek célja a közösség vagy egyének javára történő hozzájárulás, önzetlenül és mindenféle ellenszolgáltatás nélkül.
Eredet (etimológia)
Az „altruizmus” kifejezés a francia „altruisme” szóból származik, amely Auguste Comte francia filozófus találmánya. Comte az 1850-es években alkotta meg ezt a szót a latin „alteri” (másik) szóból, amely az „alter” (másik) szóból ered. Az altruisztikus tehát olyan viselkedést jelöl, amely másokra irányul.
Kategória (szakterület, témakör)
Az altruisztikus viselkedés fogalma elsősorban a pszichológia és a szociológia területén releváns, de jelentős szerepet játszik az etika, a filozófia és a biológia tudományterületein is. A társadalomtudományokban az altruizmus vizsgálata fontos szerepet játszik az emberi együttműködés és társadalmi kapcsolatok megértésében.
Részletesebb magyarázat
Az altruisztikus viselkedés számos formában megnyilvánulhat. Lehet szó anyagi segítségnyújtásról, idő vagy energia befektetéséről mások érdekében, vagy akár egyszerű kedvességről és támogatásról. Az ilyen cselekedetek mögött álló motivációk különbözőek lehetnek; némelyek belső erkölcsi meggyőződésből fakadnak, míg mások vallási vagy kulturális normák hatására.
A pszichológiában az altruizmus tanulmányozása során gyakran vizsgálják azt is, hogy mi motiválja az embereket ilyen típusú viselkedésre. Egyes elméletek szerint az altruisztikus cselekedetek evolúciós előnyökkel járnak, mivel növelik a közösségi összetartást és együttműködést. Más elméletek azt hangsúlyozzák, hogy az altruizmus inkább tanult viselkedésforma, amit a társadalmi környezet befolyásol.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Önzetlen
- Jótékony
- Segítőkész
- Nemeslelkű
- Közösségi szemléletű
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Önző
- Érdekorientált
- Kizsákmányoló
- Önérdekű
- Közömbös
Példamondatok
- A segélycsomagokat osztó önkéntesek altruisztikus viselkedése sok ember életét jobbá tette.
- A kutatócsoport tagjai altruisztikus módon osztották meg egymással eredményeiket.
- A jótékonysági rendezvényen résztvevők mindannyian altruisztikus célokért dolgoztak.
- Sokan úgy vélik, hogy az orvoslás hivatása alapvetően altruisztikus természetű.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az „altruisztikus” szó használata széles körben elterjedt mind szakmai kontextusban, mind pedig a köznyelvben. A pszichológiai kutatásokban gyakran elemzik az altruisztikus viselkedés motivációit és következményeit. A szociológiai vizsgálatok során pedig azt kutatják, hogyan járul hozzá az altruizmus a társadalmi kohézióhoz és együttműködéshez.
A köznyelvben gyakran használjuk ezt a kifejezést olyan emberek leírására, akik önzetlenül segítenek másokon. Például egy jótékonysági szervezet munkatársait vagy egy közösségi projekt önkénteseit gyakran nevezik altruisztikusnak.
Kapcsolódó szavak
- Jótékonyság
- Önkéntesség
- Közösségi szolgálat
- Empátia
- Szimpatia li >
ul >