Rövid magyarázat (definíció)
Az analfabéta szó olyan személyt jelöl, aki nem tud írni és olvasni. Az analfabetizmus tehát az írás-olvasás képességének hiányát jelenti.
Eredet (etimológia)
Az analfabéta szó a görög „an-” előtagból és a „alphabetos” szóból származik. Az „an-” előtag jelentése ‘nélkül’ vagy ‘hiány’, míg az „alphabetos” az ábécé első két betűjére utal. Így az analfabéta kifejezés eredetileg azt jelentette: ‘ábécé nélküli’, vagyis aki nem ismeri az ábécét.
Kategória (szakterület, témakör)
Az analfabetizmus témaköre elsősorban a nyelvészet, oktatás és társadalomtudományok területén releváns. Az analfabetizmus társadalmi problémát is jelent, hiszen befolyásolja az egyének életminőségét és esélyeit.
Részletesebb magyarázat
Az analfabetizmus komoly akadályt jelenthet mindennapi életünkben. Az olyan alapvető tevékenységek, mint a közlekedési táblák olvasása, űrlapok kitöltése vagy akár egy egyszerű üzenet megértése is nehézséget okozhatnak azok számára, akik nem tudnak írni és olvasni. Az analfabetizmus különféle fokozatai léteznek; vannak, akik teljesen írástudatlanok, míg mások csak alapszinten tudnak írni és olvasni.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
– Írástudatlan
– Olvasásképtelen
– Műveletlen
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
– Írástudó
– Művelt
– Olvasott
Példamondatok
– A faluban sokan voltak még analfabéták a múlt század elején.
– Az oktatási program célja az analfabetizmus felszámolása volt.
– A digitális korban is találkozhatunk analfabéta emberekkel.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az „analfabéta” kifejezés leginkább köznyelvi használatban fordul elő, de szakmai környezetben is alkalmazható, különösen oktatási és szociológiai kontextusban. Például pedagógusok és szociális munkások gyakran találkoznak ezzel a fogalommal munkájuk során.
Kapcsolódó szavak
– Alapműveltség
– Oktatás
– Tanulás
– Nyelvészet
– Szociológia