Rövid magyarázat (definíció)
Az „anno Domini” (rövidítve A.D.) egy latin kifejezés, amely szó szerint azt jelenti: „az Úr évében”. Ezt a kifejezést az időszámításunk szerinti évek megjelölésére használják, és Jézus Krisztus születésének feltételezett évétől kezdődően számolják az éveket.
Eredet (etimológia)
Az „anno Domini” kifejezés a latin nyelvből származik. Az „anno” szó jelentése „év”, míg a „Domini” szó az „Úr” birtokos esete, utalva Jézus Krisztusra. Ezt a kifejezést először Dionysius Exiguus, egy 6. századi szerzetes és tudós használta, aki az időszámítást Krisztus születésétől kezdődően kívánta újraszámolni.
Kategória (szakterület, témakör)
Az „anno Domini” kifejezés elsősorban a történettudomány és kronológia területén használatos. Az időszámítás és dátumozás témakörében játszik kulcsfontosságú szerepet.
Részletesebb magyarázat
Az „anno Domini” rendszert Dionysius Exiguus vezette be a 6. században, hogy megszüntesse a Diocletianus-féle naptár használatát, amely egy római császár nevéhez kötődött. Ezzel a rendszerrel Dionysius célja az volt, hogy Jézus Krisztus születését helyezze központi szerepbe az időszámításban. Az A.D. rendszer a Gergely-naptár alapját képezi, amelyet ma világszerte használnak hivatalos és hétköznapi célokra is.
A keresztény világban az A.D. rendszer bevezetése előtt különböző helyi időszámítási rendszerek voltak használatban, amelyek gyakran zavarosak és nehezen összeegyeztethetők voltak egymással. Az A.D. rendszer egyszerűsített és egységesített módot kínált az évek számontartására.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Időszámításunk szerint (i.sz.)
- Krisztus után (K.u.)
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Kr.e. (Krisztus előtt)
- B.C. (Before Christ – Krisztus előtt angolul)
Példamondatok
- A Római Birodalom bukása i.sz. 476-ban történt.
- A középkor kezdete az anno Domini 500 körüli évekre tehető.
- Dante Alighieri híres műve, az Isteni Színjáték anno Domini 1320 körül íródott.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az „anno Domini” kifejezés elsősorban szakmai körökben használatos, különösen történészek és kronológusok által. Ugyanakkor köznyelvben is előfordulhat, különösen olyan kontextusokban, ahol pontos történelmi dátumokat kell megadni vagy hivatkozni kell rájuk.
Kapcsolódó szavak
- Kronológia
- Naptárreform
- Gergely-naptár
- Kereszténység
- Dionysius Exiguus