Rövid magyarázat (definíció)
Az arrogáns szó olyan személyt jelöl, aki túlzottan magabiztos, öntelt és lenéző másokkal szemben. Az ilyen ember hajlamos arra, hogy saját képességeit és véleményét túlértékelje, míg másokét alábecsülje.
Eredet (etimológia)
Az arrogáns szó a latin „arrogare” igéből származik, amelynek jelentése „kijelenteni, követelni”. Az „arrogare” két részből áll: az „ad-” előtagból, ami azt jelenti, hogy „hozzá”, és a „rogare” igéből, ami kérdezni vagy kérni jelent. Tehát eredetileg az arrogáns szó olyan személyt jelölt, aki jogtalanul vagy túlzottan követel valamit.
Kategória (szakterület, témakör)
Az arrogáns szó elsősorban a pszichológiában és a társadalomtudományokban használatos. Az emberi viselkedés és jellemvonások tanulmányozása során gyakran kerül elő ez a kifejezés. Emellett a mindennapi életben is gyakran találkozunk vele, amikor valaki másokat lenéző vagy fölényes viselkedést tanúsít.
Részletesebb magyarázat
Az arrogancia egy komplex személyiségjegy, amely számos tényezőből áll össze. Gyakran társul nárcizmussal és önimádattal. Az arrogáns személyek hajlamosak arra, hogy saját véleményüket kizárólagos igazságként kezeljék, és nem hallgatnak meg másokat. Ez a viselkedés gyakran konfliktusokhoz vezethet munkahelyi környezetben, családi kapcsolatokban vagy baráti társaságban.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Öntelt
- Beképzelt
- Fölényes
- Gőgös
- Elbizakodott
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Szerény
- Alázatos
- Mérsékelt
- Tisztelettudó
- Visszafogott
Példamondatok
- A főnök arrogáns viselkedése miatt sok munkatárs elfordult tőle.
- Mindenki megdöbbent Péter arrogáns kijelentésén.
- A diák arrogánsan válaszolt a tanár kérdésére.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az arrogáns szó széles körben használatos mind szakmai mind pedig köznyelvi kontextusban. A pszichológiai tanulmányokban részletesen elemzik az arrogancia okait és következményeit. A munkahelyi tréningeken is gyakran felmerül ez a téma, különösen akkor, ha a csapatdinamika javítása a cél. A köznyelvben pedig sokszor használjuk ezt a kifejezést hétköznapi beszélgetések során olyan emberek leírására, akik lenézően viselkednek másokkal szemben.
Kapcsolódó szavak
- Nárcizmus
- Önimádat
- Egoizmus
- Kivagyiság
- Túlértékeltség érzése