Rövid magyarázat (definíció)

Az „atónia” szó olyan állapotot jelöl, amelyben egy izom vagy szerv elveszíti tónusát, azaz feszességét és rugalmasságát. Ez az állapot gyakran az izmok gyengeségével vagy teljes bénulásával jár együtt.

Eredet (etimológia)

Az „atónia” kifejezés a görög „a-” előtagból, ami tagadást jelent, és a „tonos” szóból ered, amely feszültséget vagy tónust jelent. Így az „atónia” szó szerinti fordításban feszültség nélküli állapotot jelent.

Kategória (szakterület, témakör)

Az atónia kifejezés leginkább az orvostudományban és a biológiában használatos. Az izomtónus és a neurológiai funkciók vizsgálata során gyakran találkozhatunk vele.

Részletesebb magyarázat

Az atónia különböző okok miatt alakulhat ki. Ide tartoznak például a neurológiai betegségek, mint a sclerosis multiplex vagy a stroke, amelyek károsítják az idegrendszert és ezáltal az izomtónust is. Az atóniás állapotot okozhatja még trauma, fertőzés vagy bizonyos gyógyszerek mellékhatása is. Az atóniás izmok nem képesek megfelelően összehúzódni, ami mozgásképtelenséghez vezethet.

Az emésztőrendszerben is előfordulhat atónia, például a gyomor vagy a belek esetében. Ilyenkor az érintett szerv nem képes megfelelően mozgatni a benne lévő tartalmat, ami emésztési problémákat okozhat.

Szinonimák (rokon értelmű szavak)

– Izomgyengeség
– Hipotónia
– Izombénulás

Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)

– Hipertónia
– Izomfeszülés
– Spaszticitás

Példamondatok

– A stroke után Péter jobb karjában atónia alakult ki, ami megnehezítette számára a mindennapi tevékenységeket.
– Az orvos megállapította, hogy a beteg emésztési problémái mögött gyomoratónia áll.
– A sclerosis multiplex egyik tünete az izomgyengeség és az atónia lehet.

Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)

Az „atónia” kifejezést leginkább szakmai körökben, orvosi és biológiai kontextusban használják. Köznyelvi használata ritkább, de előfordulhat egészségügyi tájékoztatókban vagy betegtájékoztatókban is.

Kapcsolódó szavak

– Neurológia
– Izomtónus
– Sclerosis multiplex
– Stroke
– Emésztőrendszer