Rövid magyarázat (definíció)
Az „auktor” szó egy latin eredetű kifejezés, amely általában szerzőt, alkotót vagy egy adott mű létrehozóját jelenti. Az auktor az a személy, aki egy művet megalkotott, legyen az irodalmi, tudományos vagy művészeti alkotás.
Eredet (etimológia)
Az „auktor” szó a latin „auctor” kifejezésből származik, amelynek jelentése „szerző”, „teremtő” vagy „kezdeményező”. Az ógörög nyelvben hasonló értelmű szó az „αὐθεντής” (authentēs), amely szintén szerzőt vagy alapítót jelent. Az angol nyelvben az „author” szó is ebből a latin kifejezésből ered.
Kategória (szakterület, témakör)
Az auktor fogalma leginkább az irodalom, a művészetek és a tudomány területén használatos. Az irodalomban például egy könyv íróját nevezhetjük auktorának, míg a tudományban egy tanulmány szerzőjére utalhatunk ezzel a kifejezéssel.
Részletesebb magyarázat
Az auktor szerepe és jelentősége különösen fontos az irodalomban és a tudományban. Egy irodalmi mű esetében az auktor nemcsak a szöveg megalkotója, hanem annak minden tartalmi és formai eleméért is felelős. A tudományos világban az auktor fogalma még ennél is komplexebb lehet, hiszen itt gyakran több szerző közös munkájáról van szó. Egy tudományos cikk esetében például több auktor is lehet, akik közösen járulnak hozzá a kutatás eredményeihez.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Szerző
- Alkotó
- Író
- Készítő
- Teremtő
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Olvasó
- Kritikus
- Bíráló
- Befogadó
Példamondatok
- A híres regény auktorát számos díjjal tüntették ki.
- A tanulmány auktorai részletesen bemutatták kutatási eredményeiket.
- Az új szobor alkotója egy elismert művész.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az „auktor” kifejezés leginkább szakmai környezetben használatos, különösen az irodalom és a tudomány területén. Köznyelvi használata kevésbé elterjedt, de bizonyos kontextusokban találkozhatunk vele.
Kapcsolódó szavak
- Műalkotás
- Kreativitás
- Kutatás
- Irodalom
- Tudományos publikáció