Rövid magyarázat (definíció)
Az anatéma egy erős elítélő kijelentés, amelyet gyakran vallási kontextusban használnak. Eredetileg a keresztény egyházakban használták azokat a személyeket vagy tanokat illetően, amelyek eretnekségnek minősültek, és ezért hivatalosan is kiátkozták őket.
Eredet (etimológia)
Az anatéma szó a görög „ἀνάθεμα” (anáthema) szóból származik, amely eredetileg „felajánlást” vagy „áldozati ajándékot” jelentett. Később azonban a jelentése megváltozott, és negatív konnotációt kapott, utalva valamire vagy valakire, amitől el kell határolódni. A latin „anathema” formában került be az európai nyelvekbe.
Kategória (szakterület, témakör)
Az anatéma elsősorban a teológia és vallástudomány területén használatos kifejezés. Ezen kívül a történelem és irodalom területén is előfordulhat, különösen akkor, ha vallási konfliktusokat vagy kiátkozásokat tárgyalnak.
Részletesebb magyarázat
Az anatéma kifejezés különösen fontos volt a korai keresztény egyházban, amikor az eretnekségekkel szembeni fellépések során alkalmazták. Az anatémát kimondó zsinatok és egyházi vezetők hivatalosan is elítélték és kizárták azokat a személyeket vagy csoportokat, akik eltértek az ortodox hittételektől. Az anatéma nem csupán teológiai elítélés volt, hanem gyakran társadalmi és jogi következményekkel is járt.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Kiátkozás
- Exkommunikáció
- Átok
- Elítélés
- Kizárás
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Befogadás
- Megbocsátás
- Feloldozás
- Elfogadás
- Kiengesztelés
Példamondatok
- A középkori egyház számos esetben alkalmazta az anatóma intézményét az eretnekek ellen.
- A zsinat végül anatémát mondott ki az új tanokra.
- A hitvallási iratokban szereplő anatémák világosan megmutatják az egyház álláspontját.
- A közösség számára ő egy igazi anatéma lett a viselkedése miatt.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az anatéma leggyakrabban teológiai és vallási kontextusban fordul elő, különösen történelmi és hittani viták során. Azonban időnként irodalmi művekben és hétköznapi beszédben is találkozhatunk vele, ahol általában erős elítélést vagy kizárást fejez ki.
Kapcsolódó szavak
- Eretnekség
- Zsinat
- Doktrína li >
- Hittétel li >
- Kánon li >
- Vallási ítélet li >
- Exkommunikáció li >
- Dogma li >
- Hittan li >
- Vallási büntetés li >
- Elítélés li >
< / ul >